Socha pro Bakovské náměstí

sochy

Bakovské náměstí, historicky nejstarší část města, místo setkávání, roste do krásy. Parkové úpravy, zeleň a květinová výzdoba nyní mohou být doplněny kvalitním sochařským dílem. Pro zvýšení atraktivnosti, estetiky, přitažlivosti pro občany i stále rostoucí počet turistů a návštěvníků.

Naskytla se mimořádně vzácná příležitost spolupráce s renomovanou a ve světě uznávanou sochařskou školou - Kamenosochařskou školou v Hořicích. V loňském roce byla možnost nejen prohlédnout a obdivovat práce vzniklé při několika ročnících Sochařských symposií, vidět rozpracované nové sochy, ale především získat zájem i nabídku pro naše město vytvořit důstojnou sochařskou plastiku.

Při následné návštěvě Bakova dvou akademických sochařů - profesorů výtvarného oddělení školy - byl velmi pozitivně hodnocen záměr doplnit především náměstí o takovýto kulturní artefakt. Také umístění na pohledově atraktivní vstupní části parku na náměstí z Boleslavské ulice bylo považováno jednoznačně za nejvhodnější.

Jako námět byla zvolena alegorie řeky Jizery. Se souhlasným zájmem si oba pánové vyslechli naše odůvodnění:
Jméno této krásné, čisté řeky má město ve svém názvu. Přitéká z hraničních Jizerských hor, z kraje světoznámých sklářů a šperkařů, Českým Rájem do úrodných širokých rovin. Na jejím toku jsou jako korálky navlečena česká města, známá svými výrobky po celé Evropě. Nadčasový námět, zpracovaný v soudobém výtvarném duchu, jí bude trvale velmi slušet. Navíc bude vhodně doplňovat i historické barokní sousoší Svaté Trojice a modernisticky pojaté sochy na budově Městského úřadu z roku 1929. /Mimochodem od akademického sochařeJos. Matějů, také absolventa hořické sochařské školy./

V pátek 13.července 2012 nám byly předány k posouzení a diskusi tři varianty - modely - zamýšlené kamenné plastiky. Rádi bychom s nimi seznámili všechny občany, rodáky a příznivce Bakova, vyslechli názory a náměty, proto byla na webových stránkách umístěna anketa.

Výsledky zpracujeme a ve shodě s potřebnými dalšími činnostmi nejvhodnější řešení předáme k realizaci.

Také budeme mít možnost přímo sledovat zrod naší sochy, jak přírodní materiál dostává svou novou podobu i duši. Přejeme si, aby krásné umělecké dílo potěšilo každého, kdo Bakov nad Jizerou navštíví.

Jiří Riedel
předseda komise ŽP

Socha pro Bakovské náměstí

Socha pro Bakovské náměstí

Socha pro Bakovské náměstí

 
návrh č. 1

návrh č. 1

 
návrh č. 2

návrh č. 2

 
návrh č. 3

návrh č. 3

 
 
19.7.2012 9:30:00 - aktualizováno 19.7.2012 10:13:30 | přečteno 1083x | tana
load