Bradlec

Bradlec
  • Bradlec

Okolo roku 1250 zakládá řád sv. Jana Jeruzalémského obec Bradlec. Slovo bradlo, se kterým název obce zřejmě souvisí, znamená skalnatý útvar. Obec se totiž nachází na vrcholku sopečného hřebenu, ze kterého je krásný rozhled nejen do údolí Jizery s hradem Zvířetice - na obzoru se před námi otvírá půlkruhový panoramatický pohled od Vrátenské hory a Českého středohoří přes Jizerky se svou dominantou Ještědem, až po hory Krkonoše. I to bylo jistě důvodem, proč dnes patří Bradlec k obcím se snad nejčilejším stavebním ruchem na Bakovsku - můžeme už vlastně mluvit o dvou "Bradlcích": Starém, shlížícím již od středověku do údolí Jizery, a novém, tvořeném moderní domkovou zástavbou. Ten vznikl před několika lety vlastně na "zelené louce" mezi Kosmonosy, Josefovým Dolem a původní vesničkou Bradlec a je nejznámější stavební lokalitou kraje.

První zpráva o obci z roku 1382 mluví o Svatě, vdově po Haškovi, která darovala osm kop kostelu v Kosmonosích. Roku 1465 je ves uváděna jako součást panství pánů ze Zvířetic. Podle místní lidové tradice stávala v Bradlci nebo poblíž tvrz. Pokud ano, zřejmě se nacházela při dolních rybnících nebo na některém z výběžků hřebenu, prudce spadajícího k řece Jizeře.

Mezi památky obce patří křížek a kaplička. Přírodní zajímavostí jsou dva zatopené lomy s názvy Švardův a Totův lom, jejichž břehy spojuje lávka. V letních měsících se tu můžete (prý) příjemně vykoupat.

Pokud se rozhodnete Bradlec navštívit - jen kvůli skutečně krásné vyhlídce se to zcela jistě vyplatí - můžete využít buď silničky odbočující z Chudoples (ve směru na Boleslav) z hlavního tahu vpravo, nebo z opačného směru od Josefova Dolu příkrou "komunikací" (nedá se nazvat silnicí...), vedoucí přímo do části nové zástavby. Odtud pak na starý Bradlec projede vlevo směrem k Jizeře.

autor a foto: Vojtěch Dvořák

17.3.2007 21:31:40 | přečteno 1287x | magdalena.bulirova
load