Braňka

Braňka

  • Braňka

Vesnička Braňka, ležící ve středu pomyslného trojúhelníku, tvořeného obcemi Ptýrov, Ptýrovec a Maníkovice, je jednou z nejmenších našeho historického kraje. Tvoří ji pouze několik domečků při staré cestě z Nové vsi na Klášter a její okolí západní hradba klokočských lesů. Její přirozeným středem je křižovatka (náves) cest vedoucích přes vesničky podobných jmen - Ptýrov  a Ptýrovec - dolů do údolí Jizery.

Přesto tu najdeme nejen obchod s potravinami, ve kterém je možné zakoupit i pohlednice okolí, ale také hospůdku, která je ovšem důmyslně z druhé strany budovy obchodu. Přímo na bývalé návsi stojí pěkná a nově upravená budova obecního úřadu Ptýrov, neboť ten pod svou správou sdružuje všechny čtyři jmenované obce.

A kde hledat původ oné „braňky" v názvu obece? Jméno může být odvozeno buď od vstupu do Valdštejské obory Klokočka, která se v minulosti mohla rozprostírat až k ní, nebo byla tato víska místem výběru cla pro obchodníka ubírajících se po obchodní stezce do Žitavy, „braňkou" do oblasti německých Sudet, kam také za německé správy spolu s částí Nové vsi, která tvořila její jižní hranici, náležela.

autor a foto: Vojtěch Dvořák

17.3.2007 21:29:57 | přečteno 1446x | magdalena.bulirova
load