Kosmonosy

Kosmonosy
  • Kosmonosy

V době největšího rozkvětu Vartenberků dosahovalo Zvířetické panství až ke Kosmonosům, dnes zcela samostatné obci, která si hrdě brání své právo suverenity před svým gigantickým sousedem Mladou Boleslaví. Do Kosmonos se můžeme dostat buď po bývalé Císařské silnici z Bakova nad Mladou Boleslav, nebo „zadem" z obce Debř, což je podstatně delší, ale zvláště na kole zajímavější cesta.

Kosmonosy, které nabízí množství zajímavých památek, jsou prvně zmiňovány roku 1183. Ve 14. století zde stála fara s kostelem svatého Martina. Ještě po roce 1465 byly Kosmonosy součástí Zvířetického panství, poté náležely k Boleslavi. Předchůdcem dnešního rozsáhlého zámku bývala renesanční tvrz, kterou nechal v letech 1560 - 1570 zbudovat Adam Krajíř z Krajku a přenesl sem sídlo z v té době již nepohodlného boleslavského hradu. Dnešní tříkřídlový zámek byl postaven v letech 1703 - 1709 a dále přestavěn v roce 1836.

Opravdovou architektonickou perlou Kosmonos je však především Loreta. Byla postavena v letech 1702 - 1708 podle italského architekta Giovanni Alliprandiho v místech, kde kdysi stával dřevěný kostelík svatého Martina. Santa Casa, obdélníková stavba, jejímž vzorem je domek v italském Lorettu, který ukrýval údajný rodný domek svaté Panny Marie, je zdobena nádhernými reliéfy z Mariina života, v nikách jsou umístěny sochy apoštolů. Komplex uzavírá barokní kaple svatého Martina s oválnou zaklenutou kopulí po způsobu byzantské architektury. Čtyřpatrová zvonice z roku 1673 severně od Lorety doplňuje celý areál.

K dalším památkám Kosmonos patří Kostel Narození (Povýšení) svatého Kříže z roku 1671, na něj navazující komplex budov bývalého piaristického kláštera a fara z roku 1771.

autor a foto: Vojtěch Dvořák 

17.3.2007 21:04:56 | přečteno 876x | magdalena.bulirova
load