Maníkovice

Nasedlnice
  • Maníkovice

Jako dějiště románů německého romantického básníka Josepha Eichendorffa vyhlíží maníkovický zámeček do krajiny. Historie Maníkovic je velmi dávná, sahá až ke slovanskému osídlení. Název Maníkovice vznikl, jak bylo zvykem, z rodového jména svých zakladatelů, tedy „Maňkoviců". Součástí Zvířetického panství se stávají Maníkovice roku 1345, kdy je spolu s okolními obcemi od kláštera mnichů cisterciáků na Hradišti odkupuje rod pánů ze Zvířetic.

V letech 1831 - 1832 na území Hradišťského panství a především v oblasti Maníkovic a Bílé Hlíny působil legendární loupežník Václav Babinský. Je mu je přičítána i vražda maníkovického rychtáře Jiřího Stránského a jeho manželky Veroniky v noci z 8. na 9. říjen 1831, ke které se však Babinský nikdy nepřiznal.

Maníkovický lovecký zámeček, dále upravovaný, byl postaven ve stylu pozdního baroka a pochází z roku 1711. Později sloužil jako hájovna a dnes je v soukromém vlastnictví. V okolí Maníkovic se nachází ve volné krajině dřevěné skulptury jako součást mezinárodního výtvarného projektu.

autor a foto: Vojtěch Dvořák

17.3.2007 20:57:29 | přečteno 1022x | magdalena.bulirova
load