Rezervace Baba

Baba - od nepaměti strážce bakovské kotliny, tajemný lesnatý vrch, ukrývající obydlí bájného Sellnerova Bohdara, je hlavní přírodní dominantou Bakovského kraje. V pohledu ze zvířetické věže nám připadá, že oba její vrcholy, Baba i Dědek (protože Baba je označením užívaným přeneseně pro celý krajinný útvar, ale i jeden z jeho vrcholů), leží přímo proti nám, táhnou se po úpatí dálnice spojující Prahu se severními Čechami. Ve skutečnosti je druhý - menší vrchol Dědek orientován směrem ke Studénce a postavení obou vrchů je jen optickým klamem.

Dnešní zalesněný masiv je pozůstatkem dvou předhistorických vulkánů a je tedy čedičového původu. Baba měřící 362 metrů je sice vyšší, ale tradiční vyhlídku, ze které obdivoval panorama Severočeské i blízké krajiny sám Karel Hynek Mácha, dnes halí zástěna vzrostlých letorostů tak důkladně, že z lavičky na úpatí vrchu nepronikneme zrakem ani do nebezprostřednějšího okolí.

Vrch Dědek už je na tom o poznání lépe - přejdeme malou lávku na vrcholu rozpuku kráteru a před námi se otevře velkolepé panorama severozápadní části Českého ráje, jemuž vévodí hrad Valečov.

Baba je přírodní rezervací, typickou ukázkou středočeského chlumu, a najdeme zde mnoho vzácných teplomilných rostlin. Stopy dávné lidské přítomnosti zde nám dokládají pravěké nálezy hrobů skrčenců v oblasti dnešní osady Brejlov, kde stále žije několik obyvatel.
autor a foto: Vojtěch Dvořák 

Rezervace Baba

Rezervace Baba

Rezervace Baba

 
Rezervace Baba

Rezervace Baba

 
Rezervace Baba

Rezervace Baba

 
 
18.3.2007 12:05:31 | přečteno 3350x | magdalena.bulirova
load