Zvířetické lesy

Ne, v žádné turistické mapě nenalezneme tučným, byť i drobnějším písmem nadepsané označení „Zvířetické lesy", který by mohl lákat větší počet návštěvníků. A přesto: Lesnatá krajina, která obklopuje hrad Zvířetice především ze západní strany, skrývá nemálo půvabů přírodních krás, které z nevědomosti zůstávají většině lidí skryty.

Branou do oblasti zvířetických lesů je možná trošku prozaický malý viaduktík podbíhající železniční trať asi dva kilometry před Zvířeticemi ze směru od Debře. Abychom nemuseli šlapat z Podhradí po silnici až k viaduktu, můžeme se dát z podhradí po louce červenou turistickou značkou a pak se na silnici vrátit.

Hned za výjezdem z Podhradí je po levé straně silnice k vidění chráněné přírodní pásmo slepého ramene Jizery s malým rybníčkem. - Při večerním soumraku působí tato místa svou tajemnou atmosférou a člověk s fantazií by si mohl hned přimyslet tančící rusalky... Proto se určitě vyplatí překonat tento kousek po silnici a pak odbočit na louku a pokračovat dál až k viaduktu.

Od zvířetického viaduktu vede úzká lesní cestička směrem nahoru. Má v podstatě pozvolené převýšení a dá se bez problémů jet i na trekingovém kole s úzkým vzorkem (probatum est!). V polovině této cesty můžeme obdivovat lesní útvar, který jsem nazval „Varhany". Stromy naskládané postupně za sebou tu působí dojmem píšťal nástroje. Asi po jednom a půl kilometru se cesta spojuje se zelenou turistickou značkou a pokračuje dále na Bítouchov. Odtud můžeme pokračovat po modré zpátky ke zvířetickému hradu, jak je popsáno v kapitole o obci Bítouchov. Výhodou je, že cesta od viaduktu až k zelené není žádnou oficiální turistickou stezkou a proto velmi málo využívaná. O to více lze doporučit tuto krásnou odpočinkovou trasu naplněnou příjemnou chůzí krásným lesem.
autor a foto: Vojtěch Dvořák 

Zvířetické lesy

Zvířetické lesy

Zvířetické lesy

 
Zvířetické lesy

Zvířetické lesy

 
Zvířetické lesy

Zvířetické lesy

 
 
18.3.2007 12:00:52 | přečteno 2559x | magdalena.bulirova
load