Opatření provedená ke zlepšení kvality vody - VČAS

Ve Volnočasovém areálu byla za účelem zlepšení kvality vody aplikována biotechnologie přípravku AquaBioTop. První aplikace tohoto přípravku byla provedena 12. 5. 2016, druhá 16. 6., třetí a čtvrtá bude aplikována počátkem července a srpna.

Přidáním přípravku do vody se docílí snížení počtu nežádoucích bakterií a to bez použití chemických desinfekčních prostředků. Předností této jednoduché metody je zlepšení kvality koupacích vod na přírodní bázi, nízké provozní náklady a absolutní zdravotní nezávadnost, která již byla ověřena na desítkách vodních ploch v ČR.

Tento produkt urychluje koloběh živin, optimalizuje biologické procesy, snižuje toxicitu čpavku a dusitanů, hospodaří s kyslíkem, podporuje primární produkci. Je antagonický (omezuje a likviduje) k fekálnímu mikrobiálnímu znečištění.

Druhý přípravek – perkarbonát sodný, který byl aplikován dne 27. 5., odstraňuje vláknitou řasu, pročišťuje sloupec viditelnosti vod do hloubky a uvolňuje nečistoty ze dna. Jedná se o krystalický prášek (obohacená soda kyslíkem), který se ve vodě rozkládá na sodu a peroxid. Používá se jako EKO bělidlo, neobsahuje chlor, je vhodný pro citlivou pleť, biologicky odbouratelný.

Náklady na aplikaci výše uvedeného činily celkem cca 28.000 Kč vč. DPH.

V minulých třech letech nebyla voda v „písníku“ Bakov nad Jizerou zrovna nejkvalitnější, rozbory vody, pravidelně prováděné zdravotním ústavem byly v rozmezí od zeleného sluníčka až po červené, to znamená od vody vhodné ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi až po vodu ke koupání nevhodnou. Modré sluníčko, absolutně nezávadná voda je zatím v nedohlednu, naposledy byla uděleno 15. 7. 2013.

Vzhledem k tomu, že byl v letošním roce (před sezonou) dvakrát proveden rozbor vody s výsledkem, že se jedná o nezávadnou vodu vhodnou ke koupání, pouze se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnosti vody (zelené sluníčko), myslíme si, že se blýská na lepší časy.

Odbor stavební a ŽP, Odbor správy majetku města

 
15.6.2016 15:46:32 | přečteno 465x | magdalena.bulirova
load